PERAD
Perad su domestificirane avijarne (ptičje) vrste koje se koriste za proizvodnju jaja, mesa ili perja. Pojam ‘’perad’’ obuhvata širok spektar ptica, od autohtonih i komercijalnih rasa kokoški do mošusnih patki, divljih patki, ćurki, guski, biserki, golubova, nojeva i fazana. Peradi se uzgajaju u cijelom svijetu sa domaćim kokoškama (Gallus gallus domesticus) koje predstavjaju najrasprostranjeniju i najviše uzgajivanu vrstu, a čija je domestifikacija počela prije više od 8 hiljada godina u području jugoistočne Azije. Domaće patke vode (Anas platyrhynchos domesticus) porijeko od mošusne patke (Anas platyrhynchos).
U 2020. godini kokoške su brojale 94% svjetske populacije peradi (od 33 milijarde), koju su pratile patke sa 3% i ćurke sa 1%. Kokoške su učestvovale u 90% svjetske produkcije mesa peradi, ćurke sa 5%, patke i guske sa 4% te biserke sa 2%. Kokoške obezbjeđuju 93% globalne produkcije jaja. Na osnovu izvještaja agencije za statistiku BiH u našoj zemlji je u 2021. godini bilo 11 miliona i 955 hiljada jedinki peradi. Od tog broja 2 miliona i 908 hiljada su kokoške nesilice.
KOKOŠKE
(veoma ugrožene pasmine):
• Živičarka,
• Bosanski pjevac.
GOLUBOVI:
• Sarajevski golub prevrtač (umjereno ugrožena pasmina),
• Travnički kratkokljuni golub (umjereno ugrožena pasmina),
• Zenički prevrtač (umjereno ugrožena pasmina),
• Janjarski prevrtač,
• Dubički prevrtač (umjereno ugrožena pasmina),
• Bjeljinski prevrtač (umjereno ugrožena pasmina),
• Bihaćki prevrtač (umjereno ugrožena pasmina),
• Visočki golub,
• Hercegovački prugasti okretač.
Slika 1. Bosanski pjevac (Golubovi BiH).
KOKOŠKE
Kokoš je jedna od najraširenijih domaćih životinja u svijetu. Predstavljaju jedan od najznačajnih izvora hrane za čovječanstvo u vidu mesa i jaja. Na osnovu mjesta nastanka određenih pasmina dijele se na azijske, sredozemne, engleske i američke. Prema izgledu i veličini, a na osnovu područja razvoja dijele se na europski, indijski i kineski tip kokoši. Najčešća podjela je ona prema načinu iskorištavanja a to su: lahke, teške i kombinirame pasmine.
Lahke pasmine (primarno se koriste za produkciju jaja): Lenghorn, Rhode Island Red, ISA Brown, Sussex, Orpington. Teške pasmine (primarno se koriste za proizvodnju mesa): Ross, Langshan, Cochin i Brahma. Kombinirane pasmine (istodobno se koriste za proizvodnju jaja i mesa): White Rock, Plymouth Rock, New Hampshire, Cornish, Houdan.
Hibridi su komercijalne ukrštene rase kokoši nastale ukrštanjem čistokrvnih rasa kao što su Light Sussex, Rhode Island Red ili Lenghorn. Koriste se u svrhu povećane produkcije mesa ili jaja. Ne mogu se pariti, pa samim tim ne mogu davati potomstvo.
PATKE
Domaće patke pripadaju rodu Anas i Cairina. Većina rasa potiče od mošusne patke (Anas platyrhynchos) domestificirane u jugoistočnoj Kini. Imaju mnoge prednosti u odnosu na ostala perad, a naročito su otporne na oboljenja. Izvrsni su sakupljači hrane i relativno ih je lagano držati, naročito u močvarnim područjima. Pored toga što se koriste u ishrani (meso, jaja), patke se uzgajaju i zbog perja, a zbog njihovog izgleda koriste se i kao ukrasne životinje. Komercijalni način uzgoja patki je znatno skuplji u odnosu na kokoške pa samim tim i njihovi proizvodi. Kod patki, zbog oblika kljuna, dolazi do većeg rasipanja i gubitka hrane što dovodi do povećanih troškova držanja.
Slika 2. Mošusne patke (Anas platyrhynchos) (Bella vista poa).
Broj peradi u svijetu je za 20 godina više nego udvostručen, od 14,32 milijarde u 2000. godini do 33 milijarde jedinki u 2020. godini i očekuje se da će ovaj broj u budućnosti značajno rasti. U periodu između 2021.-2030. godine prema podacima FAO očekuje se da će doći do povećanja globalne kozumacije mesa sa 14 %, a da će upravo najveća potražnja biti za mesom peradi (17.8%). Proizvodnja pilećeg mesa 1961/63. godine je iznosila oko 9 miliona tona, 2005/07. godine 82 miliona tona, a do 2050. godine se očekuje da će biti čak 181 milion tona. Kako iz godine u godinu dolazi do povećanja broja peradi tako raste i rizik za pojavom oboljenja od kojih su neka zoonotična, a to su avijarna influenza (H7N9 i H5N1), psitakoza, salmoneloza, kampilobakterioza i kolibaciloza. Kampilobakterioza predstavlja najčešće oboljenje prenosivo hranom zajedno sa salmonelozom koja je odgovorna za najveći broj epidemija porijeklom iz hrane.
Izvori:
- Marcelo R. Sanchez-Villagra. 2022. The Process of Animal Domestication. Princeton University Press, Princeton and Oxford.
- Scanes CG and Christensen KD. 2020. Poultry Science. Fifth Edition. Waveland Press, Inc.
- Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). Gateway to poultry production and products.
- Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. 2021. Poljoprivreda, okoliš i regionalne statistike: brojno stanje stoke i peradi i stočna proizvodnja u 2020. godini.
- Garrigus, Wesley Patterson. 2022. “poultry farming”. Encyclopedia Britannica.
- New World Encyclopedia contributors. 2021. Duck. New World Encyclopedia.
- Šakić V, Katica V i Katica J. 2018. Autohtone vrste domaćih životinja u Bosni i Hercegovini.
- 2022. Shahbandeh M. Global number of chickens 1990-2020.
- Alexandratos N and Bruinsma J. 2012. World agriculture towards 2030/2050: the 2012 revision. Agricultural Development Economics Division Food and Agriculture Organization of the United Nations. https://www.fao.org/3/ap106e/ap106e.pdf
- OECD and Food and Agriculture Organization of the United Nations 2021. OECD-FAO Agricultural Outlook 2021-2030, OECD Publishing, Paris.
- European Food Safety Agency- EFSA 2019. Salmonella the most common cause of foodborne outbreaks in the European Union. https://www.efsa.euopa.eu/en/news/salmonellamost- common-cause-foodborne-outbreaks-european-union.